Ece Kasali Karakoc graduated from Yasar University Faculty of Law in 2015 and completed her master degree in International Commercial and Maritime Law at Swansea University in 2019. She is fluent in English and is improving herself in French.

Having joined Esenyel&Partners Law Firm as a lawyer in 2021, Ece mainly focuses on Litigation and Dispute Resolution, International Maritime Law, General Contract Law and SnP by providing legal consultancy services to domestic and foreign companies.

Ece Kasalı Karakoç, 2015 yılında Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş ve 2019 yılında Swansea Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Deniz Hukuku alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. İyi derecede İngilizce bilmekte olup Fransızca ’da kendini geliştirmektedir.

Esenyel&Partners Hukuk Bürosu’na 2021 yılında avukat olarak katılan Ece, yerli ve yabancı şirketlere hukuki danışmanlık hizmeti vererek ağırlıklı olarak Dava ve Uyuşmazlık Çözümü, Uluslararası Deniz Hukuku, Sözleşmeler Hukuku ve Gemi ve Yat alım satımı konularına odaklanmaktadır.