Ticari Tahkim ve Emtia Tahkimi

ESENYEL & PARTNERS olarak, alanında uzman ekibimizce müvekkillerimize tacirler, gemi malikleri, brokerlar ve liman idareleri ile ilişkilerinde ve bu ilişkiler kapsamında çeşitli ticaret birliklerinin kuralları uyarınca tahkim öngören standart form sözleşmelerden doğan uyuşmazlıkların çözümü noktasında ve tahkim süreçlerinde danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

Ekibimiz, uluslararası ticari işlemlerden kaynaklanan uyuşmazlıklar en sık Uluslararası Ticaret Odası (ICC), Uluslararası Tahkim Mahkemesi, Londra Uluslararası Tahkim Mahkemesi (LCIA), İsviçre Ticaret Odaları ve İstanbul Tahkim Merkezi (İSTAC) gibi tahkim kurumlarında müvekkillerimizi temsil etmekteyiz.

Uluslararası ticari işlemlerden doğan uyuşmazlıkların çözümünde aktif rol oynadığımız bu tahkim kurumlarının yanında belirli bir sektörün taleplerine göre kurallar ihtiva eden özel tahkim kurumların da müvekkilerimizi temsil etmekteyiz. Bu kurumların başında Londra merkezli Rafine Şeker Derneği (RSA), Yağlı Tohumlar ve Yağ Birlikleri Federasyonu (FOSFA), Londra Metal Borsası (LME), Londra Denizcilik Hakemleri Birliği (LMAA) ve Hububat ve Yem Ticareti Birliği (GAFTA) gibi kurumların tahkim yargılamaları öne çıkmaktadır. 

Ekibimiz her türlü tahkim sürecinde tahkim yargılamasının başlamasından kararın icra ülkesinde tenfiz edilmesine kadar tüm süreçte gerek ulusal gerek uluslararası arenada büyük bir titizlikle hizmet vermektedir.