Selin Satana graduated from Istanbul Bilgi University in 2019 with a double major in International Relations and Law. Currently, she continues her education in the International Maritime Law LLM program, carried out by World Maritime University and Lloyd’s Maritime Academy. She is fluent in English and is improving herself in Spanish and German.

She joined Esenyel&Partners Law in 2019 as a legal intern, and since 2020, she has been working as a lawyer at the associate level. Ece mainly focuses on Litigation and Dispute Resolution, International Maritime Law, International Commercial Law, General Contract Law, Labour Law and Criminal Law by providing legal consultancy services to domestic and foreign companies.

Selin Şatana, 2019 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesinden Hukuk ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde çift anadal yaparak mezun olmuştur. Halen World Maritime Univeristy ile Lloyd’s Maritime Academiy’nin birlikte yürüttüğü Uluslararası Ticaret ve Deniz Hukuku tezli yüksek lisans programında eğitimine devam etmektedir.  İyi derecede İngilizce bilmekte olup kendini İspanyolca ve Almancada geliştirmektedir.

Esenyel&Partners Hukuk Bürosu’na 2019 yılında yasal stajyer olarak katılan Selin, 2020 yılından beri avukat olarak çalışmaktadır. Selin, yerli ve yabancı şirketlere hukuki danışmanlık hizmeti vererek ağırlıklı olarak Dava ve Uyuşmazlık Çözümü, Uluslararası Deniz Hukuku, Uluslararası Ticaret Hukuku, Sözleşmeler Hukuku, İş Hukuku ve Ceza Hukuku konularına odaklanmaktadır.