Mısra is a qualified lawyer in Istanbul, Turkey and she has joined the legal team of Esenyel & Partners in January 2023. Her practice area focuses on international arbitration, domestic litigation, international commercial law and corporate law.

Mısra has graduated with honors from Bahçeşehir University LL.B. also with a Minor in Political Science and International Relations. She has participated in the 28th Vis Moot in Vienna as well as Philip C. Jessup and other international moot court competitions during her studies. Mısra is currently coaching the Vis Moot teams and she is a member of the Moot Alumni Association (MAA) Core Team.

Mısra Yalçın, 2022’den bu yana İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak avukatlık yapmakta olup Ocak 2023’te Esenyel & Partners ekibine katılmıştır. Dava, uluslararası tahkim, uluslararası ticaret hukuku ve şirketler hukuku alanlarında çalışmaktadır.

Mısra, 2021 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden onur derecesi ile mezun olmuş, aynı zamanda Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde yandal programı tamamlamıştır. Üniversite eğitimi sırasında Vis Moot ve Jessup da dahil olmak üzere çeşitli uluslararası farazi dava yarışmalarına katılmıştır. Mısra halen üniversitelerin Vis Moot takımlarına koçluk yapmakta ve Moot Alumni Association (MAA)’da görev almaktadır.